Col du Galibier

Pohľad na horský priesmyk Col du Galibier (2 645 m n.m). Autor:  Stephan Brunker

Pohľad na horský priesmyk Col du Galibier (2 645 m n.m). Autor: Stephan Brunker

Col du Galibier (nadmorská výška 2.645) je horský priesmyk v južnej oblasti francúzskych Álp neďaleko mesta Grenoble. To je deviata najvyššia dláždená cesta v Alpách a šiesty najvyšší horský priesmyk. Spája Saint-Michel-de-Maurienne a Briancon cez Col du Telegraph a Col du Lautaret. Priechod býva v zime nepriechodný. Col du Galibier je často najvyšším bodom Tour de France.

Zo severu, počnúc Saint-Michel-de-Maurienne (vrátane Col du Telegraph), je stúpanie dlhé 34.8 km s priemerným stúpaním 6,1%. Výstup na samotný vrchol začína na Valloire a je 18,1 km dlhý s priemerným stúpaním 6,9%. Maximálny sklon – 10,1%  – je tesne pod vrcholom. Z juhu, stúpanie začína od Col du Lautaret. Priemerné stúpanie je 6,9%, pričom maximálne stúpanie, až 12,1%, je tesne pred samotným vrcholom.

Profil stúpania na Col du Galibier.

Profil stúpania na Col du Galibier.

Col du Galibier bol prvýkrát použitý v Tour de France v roku 1911. Prvý jazdec, ktorý vyšiel na vrchol, bol Emile Georgette. Spolu s Paulom Dubocom a Gustavom Garrigom boli jediní, kto v danom ročníku nevyšiel na vrchol pešo tlačiac bicykel vedľa seba.

Tags: ,

Comments are closed.