Dĺžka Tour a etáp

Pôvodne sa Tour de France jazdila výlučne po francúzskom vnútrozemí. Prvé ročníky sa jazdili dokonca aj v noci. Táto adrenalínová vložka však bola zrušená po tom, ako organizátori v druhom ročníku Tour nachystali niekoľkých pretekárov, ako podvádzajú.

Od začiatku je Tour stavaná tak, aby preverila tých najlepších z najlepších – vzdialenosťami aj náročnosťou kopcov, ktoré cyklisti absolvujú.

The Tour originally ran around the perimeter of France. Cycling was an endurance sport and the organisers realised the sales they would achieve by creating supermen of their competitors. Night riding was dropped after the second Tour in 1904, when there had been persistent cheating when judges could not see riders.[67] That reduced the daily and overall distance but the emphasis remained on endurance. Henri Desgrange, ktorý stál pri zrode Tour povedal, že ideálne preteky by mali byť tak náročné, aby do cieľa v Paríži dorazil len jeden jazdec.

Po dopingových škandáloch v 60-tych rokoch, ktoré vyvrcholili smrťou Toma Simpsona v roku 1967 sa rozhodla Medzinárodná cyklistická únia limitovať dĺžku jednotlivých etáp a zaviedla oddychové dni počas Tour.

Vo svojej modernej etape trvá Tour zvyčajne 21 dní a celková dĺžka, ktorú prejdú cyklisti neprekročí 3,500 kilometrov. Historicky najkratšia Tou sa šla v roku 1904, keď jazdci absolvovali 2,428 kilometrov. Najdlhšie šliapali pretekári do pedálov v roku 1926, keď absolvovali neuveriteľných 5,745 kilometrov.

Tags: ,

Comments are closed.