Kráľovská etapa – Alpe d’Huez

Panoráma Alpe d'Huez s vyznačením 21 zákrut (vlásočníc).

Panoráma Alpe d’Huez s vyznačením 21 zákrut (vlásočníc). Zdroj: Wikimedia

Alpe d’Huez, alebo tiež tzv. kráľovská etapa, je známa ako jedna z najťažších etáp Tour de France. Zatiaľ čo trasa závodu sa každoročne mení, legendárne stredisko zimných športov ve výške 1850 metrov nad morom Alpe d’Huez je cieľovým miestom jednej z etáp takmer každý rok od roku 1976. Prvýkrát tu bol cieľ etapy Tour de France v roku 1952. Túto etapu vyhral taliansky cyklista Fausto Coppa.

Stúpanie do Alpe d’Huez je dlhé 13,8 km s priemerným stúpaním 8,1% as 21 ostrými zákrutami – tzv. vlásenkami (les 21 virages), nesúcimi mená predchádzajúcich víťazov etáp. Keďže v roku 2001 presiahol počet víťazov počet zákrut, bola prvá zákruta nazvaná po Fausto Coppim aj Lance Armstrongovi.

Stúpanie na L’Alpe-d’Huez je jedným z najpopulárnejších častí Tour aj pre divákov, každý rok sa ich tu zídu stovky tisíc. V roku 1999 Giuseppe Guerin vyhral etapu aj napriek tomu, že ho z bicykla zhodil jeden z nadšených fanúšikov, ktorý si ho chcel odfotiť. V roku 2004 sa tu išla časovka jednotlivcov do vrchu, ktorú sledovalo takmer milión divákov. Armstrong vyhral túto etapu za ohlušujúceho jasotu a zostal len jednu sekundu za oficiálnym rekordom trate, ktorý držal Marco Pantani časom 37 minút, 35 sekúnd.

Alpe d’Huez je tiež známe ako „holandský vrchol“, Holanďania tu vyhrali 8 z prvých 14 etáp. Približne každý tretí fanúšik z prítomných divákov je z Holandska. Od roku 1989 ale nevyhral žiadny Holanďan.

Cieľu väčšinou predchádza náročné stúpanie na tri ďalšie alpské priesmyky, v jedinej etape dlhej 175 km tak pretekári prekonávajú celkové prevýšenie 5180 metrov.

Alpe d'Huez je známe ako jedna z najťažších častí Tour de France. Zatiaľčo trasa pretekov sa každoročne mení, Alpe d'Huez je cieľovým miestom jednej z etáp takmer každý rok od roku 1976. Prvýkrát tu bol cieľ etapy Tour de France v roku 1952. Túto etapu vyhral taliansky cyklista Fausto Coppi. Stúpanie do Alpe d'Huez je dlhé 13,8 km s priemerným stúpaním 8,1 % a s 21 ostrými zatáčkami - vlásenkami (les 21 virages), nesúcimi mena predchádzajúcich víťazov etáp. Pretože v roku 2001 presiahol počet víťazov počet zatáčok, bola prvá zatáčka nazvaná po Fausto Coppim aj Lance Armstrongovi.

Alpe d’Huez je známe ako jedna z najťažších častí Tour de France.

Tags: ,

Comments are closed.