Úmrtia na Tour de France

V roku 1910 sa francúzsky jazdec Adolphe Helière utopil počas voľného dňa medzi šiestou a siedmou etapou na Francúzskej riviére blízko mesta Nice. Stal sa tak prvou obeťou Tour de France.

Španielsky cyklista Francisco Cepeda 11. júla 1935 nezvládol prudký zjazd v etape z Col de Galiber a polámal si väzy. O tri dni na to zomrel v nemocnici v Grenoble.

Krátko pred cieľom etapy, ktorá sa končila 20 km dlhým stúpaním na Mont Ventoux skolaboval 13. júla 1967 britský cyklista Tom Simpson. Aj napriek poskytnutiu prvej pomoci a okamžitom prevoze do nemocnice sa ho nepodarilo lekárom zachrániť. Pitva preukázala nadmerné požívanie amfetamínu.

Pri hromadnom páde v zjazde z Col de Aspet 18. júla 1995 narazil Talian Fabio Casartelli hlavou do betónového obrubníka. Vážnym poraneniam krku a lebky na mieste podľahol.

Iné smrteľné nehody:

Počas Tou v roku 1934 motocyklista, ktorý zabával návštevníkov na velodrome of La Roche Sur Yon vo vysokej rýchlosti narazil a na následky zranení zomrel.

Jazdec na motorke Rene Wagter a jeho spolujazdec Alex Virot (reportér pracujúci pre Radio Luxembourg) 14. júla 1954 nešťastne zišli z horskej cesty blízko Ax-les-Thermes.

V roku 1958 sa Tour končila v Parku princov. Generálny sekretár štadióna 70-ročný Constant Wouters bežal cez trávu, aby upozornil fotografov, že blokujú cyklistom trať, keď sa však reportéri rozostúpili, došlo k nešťastnej kolícii starého pána s cyklistom menom André Darrigade. Wouters na následky zranení zomrel, Darrigade napriek zlomeninám závod dokončil.

Najväčšia tragédia spojená s Tou sa odohrala v roku 1964. Policajná dodávka mala nehodu na moste blízko Pont de Couze v regióne Dordogne. Zahynulo 20 ľudí.

V roku 2000 zaachytilo 12-ročného chlapca menom Filip sprievodné auto preteku.

Sedemročný chlapec Melvin Pompele v roku 2002 bežal vybehol spoza oficiálneho automobilu Tour, aby prebehol na druhú stranu cesty za starou mamou. Žiaľ, zachytilo ho ďalšie auto, ktorého šofér nestihol zareagovať.

Počas 14-tej etapy v rok 2009 zrazila policajná motorka 60-ročného diváka, ktorý práve prechádzal cez cestu.

Tags: ,

Comments are closed.