Finále Tour na Champs-Élysées

Zdroj: <a rel="nofollow" class="external text" href="http://www.flickr.com/photos/malias/196366052/">Flickr</a>

Zdroj: Flickr

Od roku 1975 končí Tour de France pravidelne na Champs-Élysées. Táto etapa je často pre väčšinu jazdcov v porovnaní so zvyškom pretekov len „krasojazdou“, keď o celkovom víťazovi preteku je rozhodnuté už v predchádzajúcich etapách. Samozrejme, vyhrať záverečnú etapu na Elyzejských poliach, je veľká prestíž a tak je pretek poriadne dramatický. V modernej histórii Tour však existuje dokonca akási nepísaná džentlmenská dohoda, že celkového lídra pretekov jeho rivali neatakujú. A tak sme boli už aj svedkami toho, že tento cyklista dobicykloval do cieľa s pohárom šampanského v ruke.

Nie vždy však bol záver takýto pokojný. V roku 1987 strácal Pedro Delgado na Stephena Rocheho 40 sekúnd. Napriek tomu, že Delgado sa veľmi snažil, Roche jeho pokusy o úniky úspešne eliminoval a obaja súperi prišli do cieľa spolu s pelotónom.

Posledný veľký súboj o víťaza Tour de France sa rozhodoval v poslednej etape v roku 1989. Laurent Fignon šiel do poslednej etapy, ktorou bola časovka z Versailles na Champs-Élysées (24 km) s náskokom 50 sekúnd na Grega LeMonda. Ten však v derniére dosiahol čas lepší o 58 sekúnd a stal sa víťazom Tour. Osem sekúnd je zároveň najtesnejším rozdielom medzi prvým a druhým jazdcom na Tour.

Zatiaľ čo celkový víťaz Tour už v poslednej etape „vegetuje“, o ostatné pozície (celkové, príapdne v bodovacej súťaži) sa ešte tvrdo bojuje.V roku 2005 mal Lance Armstrong pohodlný náskok, ale pretekárov na priebežnom piatom a šiestom mieste delili dve sekundy. Levi Leipheimer a Alexander Vinokourov si to preto rozdali v poslednej etape. Na poslednom kilometri šiel Vinokourov do úspešného úniku a vďaka zisku „prémiových“ sekúnd za víťazstvo v etape odsunul Leipheimera na šiestu priečku.

V bodovacej súťaži o zelené tričko sa v poslednej etape menilo poradie za posledných 20 rokov len dvakrát.

Tags: , ,

Comments are closed.