Martin Velits

Martin Velits

Martin Velits

Narodený: 21. február 1985, Bratislava, Slovensko
Výška: 185 cm
Váha: 70 kg
Profesionál od: 2007
Záľuby: hudba
Obľúbený pretek: Paris-Roubaix
Twitter kontakt: @martinvelits

Martin Velits je slovenský profesionálny cestný cyklista. Jazdí za ProTour tím Omega Pharma-Quick Step. Zaujímavosťou je fakt, že Martin má dvojča, pričom Peter Velits je tiež profi cyklista a dlho jazdili za rovnaké tímy (ich spoločná cesta sa rozdelila až po sezóne 2013, kedy Peter prestúpil do BMC).

Narodil sa v Bratislave, ale spolu s rodinou sa v roku 1998 presťahovali do Púchova. V zime hrával najmä hokej, postupne sa s bratom začali venovať aj cestnej cyklistike. Na ich športovom raste sa podieľali hlavne otec Ladislav Velits a strýko Tibor Velits.

V kategórii juniorov patril Martin Velits medzi svetovú špičku. V juniorskom svetovom pohári skončil najlepšie v roku 2003, celkovo na štvrtom mieste. Jeho prvým tímom bola Dukla Trenčín Merida. Potom pôsobil v juhoafrickom tíme Konica-Minolta, kde mohol súťažiť aj v zime. V roku 2006 získal slovenský titul v kategórii do 23 rokov. V tom istom roku skončil siedmy na Giro del Capo a ôsmy na Tour of Japh kariéryan.  Jeho juniorská kariéra vyvrcholila 36. miestom na majstrovstvách sveta do 23 rokov v Stuttgarte.

Okrem cestnej cyklistiky sa úspešne venoval aj zimnému triatlonu, keď získal v roku 2003 ako člen Športového klubu Tatranské orly resp. slovenskej reprezentácie striebornú medailu na juniorských majstrovstvách Európy v tejto disciplíne.

Medzi profesionálov vstúpil Martin Velits v roku 2007 nemeckom tíme Wiesenhof-Felt, na konci sezóny 2007 však tento tím ukončil svoju činnosť. Najmä vďaka titulu majstra sveta Petra Velitsa dostali bratia viacero ponúk a podpísali dvojročnú zmluvu s nemeckým tímom Milram. V drese Milramu skončil Martin Velits v roku 2008 celkovo 73. na prestížnej Vuelte a v roku 2009 štvrtý na španielskom podujatí Ruta del Sol. V tom istom roku sa stal majstrom Slovenska v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom (2. Jan Valach 3. Matej Jurčo).

Od roku 2010 do roku 2011 pôsobili bratia Velitsovci v americkom tíme HTC Highroad. V tomto roku sa stal majstrom Slovenska 2010 v časovke jednotlivcov (2. Pavol Polievka, 3. Robert Nagy). Obrovským úspechom je aj fakt, že na Vuelta Espaňa bol členom víťazného družstva v tímovej časovke a zároveň výrazne dopomohol k úspechu brata Petra, ktorý sa umiestnil na druhom mieste v celkovej klasifikácii.

Pred sezónou 2012 prestúpili do tímu Omega Pharma-Quick Step. Rozhodli najlepšie finančné a športové podmienky. Po prestupe do Omegy uspel aj na národnom šampionáte – v časovke jednotlivcov druhý, keď titul si o necelých 14 sekúnd vybicykloval Peter Velits.

Martin Velits zažil premiérový štart na Tour de France v roku 2012, keď skončil na stom mieste. Zúčastnil sa už štyrikrát na podujatí Vuelta a España. 

 Priebeh kariéry:

  • 2004 Dukla Trenčín (Slovensko)
  • 2005  Konica Minolta (JAR)
  • 2006  Konica Minolta (JAR)
  • 2007  Wiesenhof Felt (Nemecko)
  • 2008  Team Milram (Nemecko)
  • 2009  Team Milram (Nemecko)
  • 2010  Team HTC – Columbia (USA)
  • 2011  HTC – Highroad (USA)
  • 2012  Omega Pharma – Quick Step (Belgicko)
  • 2013  Omega Pharma – Quick Step Cycling Team (Belgicko)

 

Tags: , ,

Comments are closed.