TDF 2012: Peter Sagan

Peter Sagan na TDF2012 Autor: Denismenchov08 (Wikipedia

Peter Sagan na TDF2012 Autor: Denismenchov08 (Wikipedia)

Pred začiatkom Tour de France 2012 sa Peter Sagan stretol so šéfom tímu Liquigas-Cannondale Paolom Zanim. Uzavreli neobvyklú stávku. Sagan sa opýtal Zaniho, či mu za zisk zeleného dresu daruje automobil Porsche. Zani súhlasil s dovetkom, že Sagan k tomu musí pridať aspoň dve etapové víťazstvá. To už je slušná motivácia, čo poviete?

V prológu skončil Sagan 53., ale treba povedať, že v časovke sa od neho neočakávalo, že by premiešal poradie medzi najlepšími.

Na začiatku prvej etapy (Liége –> Seraing) unikla skupina jazdcov Gene (EUC), Urtasun Perez (EUS), Maxime Bouet (ALM), Edet (COF), Anthony Delaplace (SAU) a Michael Mørkøv (STB), ktorí si vybudovali približne trojminútový náskok na pelotón, v ktorom bol aj Peter Sagan.  Približne 40 km pred cieľom pelotón bol rozdiel medzi unikajúcou skupinou a pelotónom približne minúta. O 20 kilometrov neskôr to už bolo len 30 sekúnd a desať kilometrov pred cieľom už pelotón dobehol unijakúcu skupinku. Asi kilometer pred cieľom sa do úniku pustil Fabian Cancellara presledovaný Saganom, ktorý ho v záverečnom špurte predbehol. Pre Slováka to bolo prvé víťazstvo na Tour de France.

Podobný scenár sa opakoval v tretej etape (Orchies –> Boulogne-sur-Mer). V úvode opäť unikla menšia skupina piatich jazdcov Michael Mørkøv, Giovanni Bernaudeau (Europcar), Sébastien Minard (Ag2r), Andriy Hryvko (Astana) a Perez Moreno (Euskaltel), ktorí sa vzdialili pelotónu na rozdiel piatich minút. Peter Sagan sa po prvý raz „ozval“ na 78. kilometri, kde bola rýchlostná prémia. Body si rozdelila hlavne unikajúca skupina, ale v rámci šprintujúceho pelotónu Sagan skončil tretí a pripísal si osem bodov. Približne 50 kilometrov pred cieľom mal Sagan technické problémy s bicyklom a musel ho vymeniť. V priebehu nasledujúcich kilometrov sa o únik pokúšali viacerí jazdci, ale nakoniec všetci prišli do cieľa pekne pohromade. Rozhodol záverečný finiš v ktorom šli opäť popri sebe Sagan s Cancellarom. Záverečný špurt opäť najlepšie vyšiel slovenskému jazdcovi v drese Liquigas Cannondale, pričom pred Canellaru sa dostal ešte Edvald Boasson Hagen. Sagan si zaknihoval druhé víťazstvo na Tour, pričom finiš okorenil aj vtipným divadielkom pre divákov, keď v záverečných metroch rukami napodobňoval Forresta Gumpa. „Som ako Forrest Gump. Keď mu povedali bež, tak bežal. Mne dnes povedali vyhraj, tak som vyhral,“ žartoval v cieli.

Šiestu etapu (Épernay –> Metz) poznamenalo daždivé počasie a množstvo pádov. Po prvých kilometroch unikla skupinka štyroch jazdcov: David Zabriskie (Garmin), Davide Malacarne (Europcar), Romain Zingle (Cofidisu) a Karsten Kroon (Saxo Bank). Sto kilometrov pred cieľom mali náskok takmer šesť minút.  Peter Sagan sa pádom vyhol, ale zdržali ho technické problémy s bicyklom. Vidno ho bolo na šprintérskej prémii na 136. kilometri, kde skončil siedmy hneď za Cavendishom. Dvadsať päť kilometrov pred cieľom pelotón opäť postihol hromadný pád, Sagan sa mu však so šťastím vyhol. Štyri kilometre pred cieľom vytvoril tím Lotto-Belisol tradičný vláčik v snahe potiahnuť svojho špurtéra André Greipela, za ktorým striehol Sagan. Tento pokus však pelotón odrazil. Asi jeden a pol kilometra pred cieľom sa o vláčik opäť pokúsil tím Lotto-Belisol. Záverečný špurt však opäť najlepšie zvládol Peter Sagan, ktorý predstihol André Greipela o dĺžku jeden a pol bicykla. Slovák tak po tretí raz vyhral etapu na Tour de France.

Prvý týždeň na Tour tak skončil pre Petra Sagana s tromi etapovými víťazstvami. Hneď od tretej etapy si obliekol zelený dres. V ďalších dvoch týždňoch si už etapové víťazstvo nepripísal. Získal však tri druhé miesta, a jedno tretie. Summa summarum Sagan stál na stupňoch víťazov v každej tretej etape (7 z 21).  Celkovo skončil Peter Sagan na 42. mieste (so stratou 1h 38′ 46″ na víťaza) a v súťaži o biely dres pre najlepšieho mladého jazdca siedmy. Samozrejme, najväčším úspechom bol zisk zeleného dresu za víťazstvo v bodovacej súťaži (421 bodov). Na druhého Greipela mal náskok 141 bodov.