Žltý dres (maillot jaune)

Žltý dres (francúzky maillot jaune) získava najlepší jazdec Tour de France v celkovej klasifikácii. Nosiť žltý dres je najprestížnejšie ocenenie pre cyklistov na „Starej dáme“. Paradoxne, v prvom ročníku nosil najlepší jazdec dres zelenej farby (dnes nosí zelený dres najlepší šprintér na Tour).

Priebežným držiteľom žltého dresu je cyklista, ktorý má priebežne najmenší súčet časov z absolvovaných etáp. Na záver Tour získava žltý dres a celkové víťazstvo cyklista, ktorý má najnižší celkový súčet časov dosiahnutých v jednotlivých etapách. Okrem času dosiahnutého jazdou na bicykli môžu cyklisti stratiť cenné sekundy za penalizáciu. Trestné sekundy môžu dostať za porušenie pravidiel Tour. V roku 2013 sa to stalo priebežnému lídrovi Chrisovi Froomovi z tímu Sky, ktorému organizátori naparili dvadsaťsekundovú penalizáciu za konzumáciu jedla v posledných piatich kilometroch etapy z Gapu na Alpe d´Huez.

Najviac žltých dresov a teda aj celkových víťazstiev na TdF má Američan Lance Armstrong, ktorý vyhral Tour v rokoch 1999 až 2005 sedemkrát za sebou. Keďže mu však všetky tituly odobrali kvôli dopingovému škandálu, Armstrong nemá nič a historicky najúspešnejším jazdcom na Tour de France sú Belgičan Eddy Merckx, Francúz Bernard Hinault a Španiel Miguel Indurain, ktorí získali po päť titulov.

Merckx je zároveň cyklistom, ktorý mal žltý dres oblečený najdlhšie – až 96 dní. Pre porovnanie – z aktívnych jazdcov je na tom najlepšie Švajčiar Fabian Cancellara, ktorý nosil žltý dres 28 dní (stav po TdF 2013). Hoci žltý dres patrí najlepšiemu cyklistovi na Tour de France, viac ako sedem víťazov v celkovom hodnotení dosiahlo tento skvelý výsledok bez toho, aby vyhrali čo i len jednu etapu preteku. Fenoménom je v tomto prípade najmä Francúz Roger Walkowiak (víťaz TdF 1956), ktorý nikdy nevyhral ani jednu jedinú etapu na Starej dáme.

Najmladším víťazom v histórii bol Francúz Henri Cornet, keď v roku 1904 vyhral Tour, mal čerstvo len dvadsať rokov. Najstarším víťazom sa stal Belgičan Firmin Lambot, ktorý mal v čase víťazstva v roku 1922 36 rokov a štyri mesiace.

Občas sa stalo, že priebežný držiteľ žltého dresu musel z pretekov odstúpi – pre chorobu, zranenie spôsobené pádom z bicykla, pre pokazený bicykel a jeden (Michael Rasmussen) bol z preteku stiahnutý vlastným tímom kvôli dopingovému škandálu.

 

Tags: , , ,

Comments are closed.