Najlepšie platení futbalisti vs. cyklisti

Chris Froome

Chris Froome

Dnes tu máme trochu odľahčené čítanie, v ktorom porovnáme najlepšie platených cyklistov a najlepšie platených futbalistov. Porovnáme si ich príjmy, aj to, koľko kilometrov musia nabehať Messi a Ronaldo, či odšliapať do pedálov Sagan a Contador, kým zarobia 100 euro:)

Najlepšie plateným futbalistom, ktorý vybehne na trávnik počas majstrovstiev sveta v Brazílii je Cristiano Ronaldo. Portugalčan inkasuje od svojho klubu (Real Madrid)  36 miliónov eur ročne. Vďaka ďalším kontraktom (reklama pre Nike, Coca-Cola, Castrol, Konami, Motorola, Herbalife, KFC, Tag Heuer, Fly Emirates) získa každý rok ďalších 17 miliónov eur.

Len tesne za slávnou CR7 je nemenej slávny hráč FC Barcelona Lionel Messi. Futbalová ikona, ktorá na svetovom šampionáte nastúpi v drese Argentíny, zarobí v materskom klube 31 miliónov ročne a ďalších 17 miliónov eur získa vďaka marketingovým kontraktom (Adidas, Turkish Airlines, PepsiCo, Herbalife, EA Sports, Dolce & Gabanna…). Pomyselnú bronzovú medailu spomedzi hráčov na svetovom šampionáte získava Brazílčan Neymar. Hráč, ktorého prestup do Barcelony sa zaradil medzi 10 najväčších futbalových transferov v histórii, zarobí ročne 21 miliónov eur – deväť miliónov v rámci kontraktu s Barcelonou a ďalších 12 miliónov vďaka zmluvám so sponzormi (Nike, Red Bull, Unilever NV, Volkswagen).

Porovnajme si teraz najlepšie platených futbalistov s najlepšie platenými cyklistami a výkonmi, ktoré musia za rok zvládnuť. Keďže pri cyklistoch komplikuje vyčíslenie ich príjmov fakt, že väčšina zmlúv nie je verejná a cyklisti zároveň zarábajú na odmenách za vyhraté prekety, etapy, rýchlostné prémie a na druhú stranu sa veľká časť týchto odmien delí s tímom (spolujazdci, obslužný personál…), v tabuľke uvádzame pri futbalistoch aj pri cyklistoch len základný plat.

V čase písania článku Peter Sagan ešte patrí medzi cyklistov s priemerným platom, medzi najlepšie platených jazdcov sa dostane až po skončení aktuálnej zmluvy s tímom Cannondale Pro Cycling v lete 2014.

Porovnanie futbalistov a cyklistov

MenoPlat (mil. eur)Zápasy / súťažné dnikilometreCena za kilometer 🙂Koľko musí prejsť, aby zarobil 100 eur
Cristiano Ronaldo364156663 6041,5 metra
Lionel Messi313651859 8451,6 metra
Neymar93327332 9673 metre
Alberto Contador56810 915458218,3 metra
Andy Schleck27510 866184543,3 metra
Peter Sagan0,39013 685214 561 metrov
Porovnanie najlepšie platených futbalistov na MS v Brazílii a najlepšie platených futbalistov (základný plat bez marketingových zmlúv) Pri futbalistoch odhadovaný počet nabehaných kilometrov vznikol prepočtom odohraných minút a hornou hranicou priemernej vzdialenosti, ktoré nabehá futbalista za jeden zápas. Pri počte odohraných zápasov je uvedený počet zápasov, počas ktorých hráč nastúpil hoci len na jednu minútu. Pri počte súťažných dní sú zahrnuté aj preteky, ktoré jazdec nedokončil.

 

Tags: ,

Comments are closed.