Peter Velits

Peter Velits na Tour de France 2009

Peter Velits na Tour de France 2009

Dosiahol to, čo doteraz žiaden Slovák. Druhé miesto v celkovej klasifikácii pretekov Grand Tour, tri tituly majstra sveta. Rodák z Bratislavy Peter Velits už niekoľko rokov patrí k širšej svetovej špičke v profi pelotóne.

Narodil sa 21. februára 1985 a pochádza zo športovej rodiny. Vrcholovej cyklistike sa venuje aj jeho dvojča – Martin. Na jeho raste je výrazný rukopis jeho najbližších – predovšetkým otca Ladislava Velitsa a strýka Tibora Velitsa. Otec Ladislav bol aktívny cyklista, okrem iného sa stal aj majstrom ČSSR v tímovej časovke. Práve „časovkárske“ gény od otca zdedil aj Peter.

Výborné výsledky dosahoval Peter Velits už v juniorskom veku, kde patril medzi svetovú špičku. Začínal v drese Dukly Trenčín, nasledovala juhoafrická Konica-Minolta. „Juniorská etapa“ jeho kariéry vyvrcholila v roku 2007, kedy získal v nemeckom Stuttgarte titul majstra sveta do 23 rokov v pretekoch s hromadným štartom. Už v týchto pretekoch mu výrazne pomohol – ako ešte mnohokrát neskôr – brat Martin, ktorý tiež štartoval v reprezentačnom drese. „Keď sa mi nevydaril únik, pochopil som, že sa bude rozhodovať v šprinte pelotónu. Na koncovku som si šetril sily a prinieslo to efekt,“ zhodnotil vtedy čerstvý šampión do 23 rokov.

V tom čase už jazdil spolu s bratom Martinom za profesionálny nemecký tím Wiesenhof-Felt, v drese ktorého ešte pred MS triumfoval na 75. ročníku pretekov GP de Fourmies/La Voix du Nord v západnom Francúzsku. Aj vďaka tomuto úspechu prišli nové ponuky – bratia Velitsovci prestúpili do nemeckého tímu Milram, za ktorý Peter štartoval v roku 2008 prvý raz na Tour de France.

V roku 2010 prichádza ďalšie sťahovanie – tentokrát do amerického HTC Highroad / Columbia a opäť spolu s bratom. Ešte v tom istom roku dosahuje jeho najväčší úspech v etapových pretekoch najvyššej kategórie – celkové druhé miesto na slávnej Vuelte a Espaňa. „Absolútne som netušil, že by to takto mohlo dopadnúť. Chcel som absolvovať preteky čo najlepšie, o ´bedni´ som vôbec neuvažoval. Keď som sa s pribúdajúcim časom stále pohyboval v popredí a držal krok s najlepšími, začal som veriť, že by to mohlo celé dobre dopadnúť. Zrazu som zistil, že mám na to,“ povedal vtedy Peter, ktorý pôvodne figuroval v celkovom poradí na 3. mieste, ale po diskvalifikácii Španiela Mosqueru za doping sa posunul na druhé miesto. Rozhodujúci úder súperom na Vuelte 2010 zasadil Peter v 17. etape, kedy šokoval cyklistický svet víťazom v individuálnej časovke! Porazil dokonca také časovkárske eso, akým je Švajčiar Cancellara.

Časovka priniesla Petrovi a spolu s ním aj fanúšikom veľa radosti aj v ďalších rokoch. V rokoch 2012 a 2013 vyhral s kolegami z Omegy Pharma QuickStep (kam prestúpili Velitsovci pred sezónou 2012) tímovú časovku na majstrovstvách sveta vo Valkenburgu a rok neskôr vo Florencii. „Obidva triumfy boli náročné, teraz som sa však trápil oveľa viac. Som rád, že nám to vyšlo a ešte s takým minimálnym rozdielom. Som veľmi spokojný. Môj prvý titul majstra sveta a tieto dva sa nedajú porovnávať, premiérový som predsa len získal v pretekoch jednotlivcov. Z týchto dvoch tímových má asi trocha väčšiu hodnotu súčasný z Florencie,“ porovnával v roku 2013 Peter Velits. V talianskej Florencii triumfovala Omega doslova o povestný chlp – s náskokom 81 stotín sekundy pred austrálskou Oricou GreenEdge.

Rok 2012 bol pre Petra úspešný ešte z jedného dôvodu. Prvý raz vyhral veľké etapové preteky – Okolo Ománu.

Od sezóny 2014 sa Peter pobral za novými výzvami do ďalšieho špičkového tímu BMC Racing. Ale tentokrát – a po prvý raz – už bez svojho verného súputníka, brata Martina, ktorý zostal v Omege. V drese BMC má už na konte aj prvý výraznejší výsledok, na prestížnych Paríž – Nice 2014 skončil celkovo na desiatom mieste.

Na Tour de France štartoval celkovo šesťkrát.

Tags: ,

Comments are closed.