Tour de France 2014: Základné informácie

V roku 2014 sa uskutoční sto prvý ročník Tour de France. Predchádzajúci ročník začínal na Korzike, aj tentoraz si organizátori za miesto štartu vybrali ostrovy – hoci o čosi väčšie. Prvé etapy sa totiž pôjdu vo Veľkej Británii. Tour de France teda opäť absolvuje niekoľko etáp mimo Francúzska (predchádzajúci jubilejný stý ročník bol výnimočný aj tým, že sa šiel len po území organizátorskej krajiny). Jazdi na TdF 2014 navštívia aj Belgicko (5. etapa)  a Španielsko (17. etapa).

Tour začne 5. júla 2014 a do Paríža prídu jazdci o 22 dní neskôr. Čaká ich 25 stúpaní v Alpách, Pyrenejach a Vogézach (pohorie vo východnom Francúzsku, rozprestierajúce sa na západne údolia rieky Rýn smerom na severovýchod, od Belfortu po Saverne). Lahôdkou budú výšľapy na Hautacam (1560 m) a Tourmalet (2115). Vrchári budú môcť svoje umenie predviesť celkovo v deviatich kopcovitých a šiestich horských etapách. Časovkári si v tomto ročníku neprídu veľmi na svoje, čaká ich jediná časovka – v predposlednej etape (vlani boli tri časovky – dve individuálne a jedna tímová časovka).

Aj preto sa o Tour de France 2014 hovorí, že je šitá na miesru práve vrchárskym špecialistom. Organizátori očakávajú, že práve kopce dokážu najlepšie roztrhať pelotón jazdcov. Špeciálna „trhacia“ etapa je naplánovaná aj v Belgicku, kde cyklisti medzi Ypres a Arenberg vyskúšajú jazdu na dlažbe, tak typickej pre belgické klasiky.

Jazdci, ktorí prejdú z britského Leedsu až do cieľa na parížskom Champs-Elysées, odšliapu 3656 kilometrov (o 300 kilometrov viac ako v predchádzajúcom ročníku)

 

Detaily TDF 2014
Dĺžka trate
3 656 km
Počet etáp
21
Miesto štartu
Leeds
Cieľ
Paríž Champs-Elysées
Víťazný čas
Priemerná rýchlosť víťaza km/h
Konečné poradie
Celkový víťaz Žltný dres
2. miesto
3. miesto
Dresy
Víťaz bodovacej súťaže Zelený dres
Nejlepší vrchár Vrchársky dres
Nejlepší mladý jazdec Biely dres
Nejlepšie družstvo Dres pre najlepšie družstvo
Najaktívnejší jazdec Dres pre najaktívnejšieho jazdca

 

Trasa Tour de France 2014

Trasa Tour de France 2014

Tags: ,

Comments are closed.