Alejandro Valverde dva mesiace pred Tour: Ardenský kráľ prepisoval históriu a dostal chuť na Giro

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde

Má na svojom konte päť celkových umiestnení v najlepšej osmičke Tour de France, vlani po prvý raz vystúpil až na pódium – zaslúžene skončil celkovo tretí.  Podtrhol tak výborný rok Movistaru na Tour, keď skončil hneď za tímovou jednotkou Nairom Quintanom. „Stáť na stupňoch víťazov v Paríži bol pravdepodobne najemotívnejší moment mojej kariéry,“ vyznal sa začiatkom tohto roka 36-ročný Španiel. A že tých emotívnych momentov zažil požehnane!

V hodnotení  úvodnej časti sezóny 2016 prvých piatich mužov minuloročnej Tour pokračujeme Alejandrom VALVERDEM.

ALEJANDRO VALVERDE (Španielsko, Movistar)

Ďalšie pridal hneď v prvej časti tejto sezóny. Kráľ ardenských klasík v apríli štvrtý raz vyhral slávnu belgickú jednorázovku Valónsky šíp, čo sa mu podarilo ako vôbec prvému v histórii. O pár dní na to sa o podobný kúsok – štvrtý triumf – pokúsil na klasickom monumente Liége-Bastogne-Liége. Suverenita z Valónskeho šípu ho však opustila a skončil až na 16. mieste.

Ešte pred tým, vo februári  triumfoval na kvalitne obsadenom etapáku Okolo Andalúzie (pred Tejayom Van Garderenom a Bauke Mollemom). Vyššie určite mieril na etapových WorldTour pretekoch Tirreno-Adriatico, zrušená horská etapa aj jemu urobila škrt cez rozpočet v podobe konečného 18. miesta. Za zmienku stoja aj 10. miesto na klasike Strade Bianche a 15. na rovinovom monumente Milan-San Remo. Pred ardénskym vrcholom si urobil chuť na menšom etapáku Vuelta a Castilla y Leon, kde okrem víťazných etáp vyhral aj celkovo. Priama konfrontácia s elitou Tour de France mu však zatiaľ chýba.

Tradične nabitý Alejandrov program tento rok dostal novú prioritu – prvý raz vo svojej dlhej kariére sa postaví na štart druhých najvýznamnejších pretekov sveta Giro d ´Italia. Ostáva tak otázkou, nakoľko to ovplyvní jeho účasť na Tour de France.

Hodnotenie sezóny podľa letour.sk:  ***/****

(maximálny počet hviezdičiek je 5)

Tags: ,

Comments are closed.