André Greipel exkluzívne pre letour.sk: Zelený dres? Sagan je top favorit, ale chcem mu to opäť sťažiť

Patrí medzi najsilnejších špurtérov súčasnosti. Na svojom konte má desať triumfov v etapách Tour de France a ďalšie chce pridať tento rok. Vlani dlho bojoval s Petrom Saganom o zelený dres pre najlepšieho špurtéra a na to isté sa na „Starej dáme“ chystá opäť. Aké sú jeho hlavné ciele tejto sezóny? Čo hovorí na rastúcu konkurenciu v profipelotóne? Ako vidí svoje šance na tohtoročných majstrovstvách sveta? Nemecký 33-ročný superrýchlik André GREIPEL z tímu Lotto-Soudal poskytol nášmu portálu letour.sk exkluzívny rozhovor!

Medzi špurtérmi v tejto sezóne, zdá sa, výrazne vzrástla konkurencia. Do špičky pribudli Fernando Gaviria, Caleb Ewan, stále lepšie sa ukazuje Nacer Bouhanni. Bude tento rok ťažšie vyhrávať špurtérske preteky?

André Greipel na Tour de France 2015

André Greipel na Tour de France 2015

Vyhrať preteky nie je nikdy ľahké, vyžaduje to veľa tvrdej práce. Ak bude viacej tímov pracovať v prospech šprintérskeho finišu, bude viac príležitostí.

Koho považujete tento rok za najväčšieho súpera?

V súčasnej dobe je v pelotóne viac ako len hŕstka výborných šprintérov a každý z nich si zaslúži byť nazývaný top súper.

V profipelotóne máte na svojom konte už 128 víťazstiev. Koľko ich chcete pridať tento rok?  S akým počtom budete spokojný?

Pre mňa to všetko nie je len o množstve výhier – kvalita víťazstva je veľký ukazovateľ. Preto sa zameriavam na tri až päť vrcholov v priebehu sezóny. Ale, samozrejme, ďalšie výhry sú vždy dobré pre posilnenie dôvery celého tímu.

Na ktoré preteky sa tento rok chcete najviac sústrediť? Čo bude váš hlavný cieľ?

Moje hlavné priority sú jarné klasiky, Tour de France a majstrovstvá sveta. Ale na Tour de Algarve som mal nehodu, zlomil som si tri rebrá, a preto som nemohol jazdiť na prvej veľkej klasike Miláno – San Remo.

Minulý rok ste dlho na Tour de France súperili s Petrom Saganom v bodovacej súťaži o zelený dres. Môžeme očakávať rovnako napínavý súboj aj tento rok?

Peter Sagan je veľmi silný jazdec. Pokiaľ ide o zelený dres, pre mňa je majster sveta z roku 2015 najväčším favoritom. Ale ja budem chcieť využiť každú šancu, aby som mu to urobil čo najnáročnejšie.

Podľa viacerých expertov Peter Sagan nemá v súčasnosti v bodovacej súťaži o zelený dres Tour de France konkurenciu a je prakticky neporaziteľný. Súhlasíte?

Peter je top favorit na zisk zeleného dresu.

Trať tohtoročných majstrovstiev sveta v Katare bude vyhovovať špurtérom. Budete jedným z favoritov. S akým výsledkom budete spokojný?

Profil trate nebude rozhodujúcim faktorom, ale očakávaný vietor a piesok budú tie faktory, ktoré môžu byť kľúčové. A ešte dôležitejšie je, aby sme mali sústredený tím a predviedli skvelú tímovú prácu. Ak budem štartovať, chcem vyhrať so silným tímom v pozadí.

Naopak, trať Olympijských hier v Brazílii vyhovuje skôr vrchárom. Uvidíme vás napriek tomu na štarte v Riu?

Na olympijské hry môže poslať každá krajina iba štyroch alebo piatich cyklistov, vrátane jazdcov pre tímovú časovku. Kurz olympijských pretekov je veľmi ťažký a treba prekonať vysokú nadmorskú výšku. Vy by ste ma nominovali? 🙂

Tags: ,

Comments are closed.