Boh zla, Provensálsky obor, Mesačná krajina. Predstavujeme legendu na trati Tour de France 2016 – Mont Ventoux

Mont Ventoux, cieľ  12.  etapy Tour de France 2016.  Zdroj: Wikipedia

Mont Ventoux, cieľ 12. etapy Tour de France 2016. Zdroj: Wikipedia

Nekonečných vyše dvadsať kilometrov stúpania, prevýšenie 1617 metrov, holé skaly vyblednuté od slnka, silný vietor, nikde žiadne stromy ani iná zeleň, ktorá by ho aspoň trochu stlmila a uľahčila tak človeku urputné martýrium na ceste na vrchol… Dámy a páni, vitajte na hore MONT VENTOUX!

Každá Tour de France dáva na trase toho-ktorého ročníka priestor aj niektorej z legiend. Tou tohtoročnou bude nepochybne aj hora, ktorú francúzsky filozof a cyklistický nadšenec Roland Barthes nazval „Bohom zla“, ktorý neodpúšťa slabosti a vyžaduje si nespravodlivú poctu utrpeniu. Žiaľ, Tour musela Mont Ventoux, známemu aj ako „Provensálsky obor“ či „Mesačná krajina“, priniesť aj tú najväčšiu obeť – v roku 1967 dva kilometre pod vrcholom skolaboval britský cyklista Tom Simpson, padol a zomrel… Osudnou sa mu stala obrovská horúčava, totálne vyčerpanie v kombinácii s brandy a amfetamínmi. Mal iba 29 rokov.

Na vrchole Mont Ventoux bude tento rok končiť 12. etapa, ktorá môže znamenať dôležitú selekciu v celkovom poradí. Kto zaváha, zrejme skončil.Je to obrovské stúpanie. Ak tu niektorých cyklistov zastihne kríza, prinesie to mnoho zmien v časoch v rámci celkovej klasifikácie,“ povedal pre www.letour.sk majster sveta z roku 2013 Rui Costa (Lampre-Merida).

Na Mont Ventoux  je okrem dĺžky stúpania a prevýšenia úhlavným nepriateľom cyklistov počasie – ak páli slnko, nenájdete tu žiaden tieň a silný vietor tu fúka dve tretiny roka. „Hoci má Tour viacero ťažkých stúpaní ako Tourmalet či Galibier, Mont Ventoux je špeciálny kopec. Zrazu sa otvorí, človek dlho-dlho vidí, kam stúpa, ale cieľ sa približuje len veľmi pomaly. Navyše, veľmi významnú rolu tu hrá silný vietor. Vtedy pomôžu fanúšikovia, ktorých je tu počas pretekov toľko, že vytvoria cyklistom doslova protiveternú bariéru,“ spomína pre náš portál www.letour.sk šesťnásobný účastník Tour de France Peter Velits, ktorý toto náročné stúpanie absolvoval v rámci „Starej dámy“ dvakrát – v rokoch  2009 a 2013.

Milovaný a nenávidený – taký je Mont Ventoux. Američan Tylor Hamilton ho označil za najväčšiu legendu spomedzi všetkých francúzskych vrchov. Vo svojej knihe Tajné preteky, v ktorej poodhalil pozadie dopingu v cyklistike (priznal sa k nemu aj Hamilton), opísal pocity cyklistu v stúpaní na Mont Ventoux takto: „Siahol som na dno svojich síl, možno tak hlboko ako ešte nikdy. Svet sa zúžil do jednej dlhej chodby zaplavenej oslepujúcim svetlom. Cítil som Zülleho a Zubeldiu vo svojej blízkosti, a potom sa náhle vzdialili. Cítil som divákov, cítil som svoje nohy, ako krútia pedálmi, ale už to neboli moje nohy. Vydal som zo seba úplne všetko, vybral som poslednú ostrú pravotočivú zákrutu a prelet cieľom. Nastal chaos. Ľudia sa na mňa vrhali, kričali mi do ucha, novinári sa na mňa tlačili zo všetkých strán. Blúznim. Vyhral som Mont Ventoux.“ Písal sa rok 2000 a Hamilton vyhral práve 4. etapu pretekov Critérium du Dauphiné, generálky na Tour de France.

Zatiaľ posledné cieľové stúpanie na Mont Ventoux ponúklo Tour de France v roku 2013. Vyhral ho neskorší celkový víťaz Chris Froome, ktorý v cieli nadelil druhému Nairovi Quintanovi 29 sekúnd. Kto bude ďalší ?

Pozrite si na jeden z najslávnejších súbojov na Mont Ventoux – Marco Pantani vs. Lance Armstrong na Tour de France 2000:

Comments are closed.