Chris Froome dva mesiace pred Tour: Rozpačitý úvod sezóny so silným odkazom z Romandie

Chris Froome

Chris Froome

Do začiatku Tour de France zostávajú zhruba dva mesiace.  Príprava je v plnom prúde, cyklisti majú za sebou prvú tretinu roka a niekoľko významných porovnávacích testov. Hoci do načasovania top formy je ešte stále dostatok priestoru, niektoré výsledky už napovedajú mnoho o sile favoritov.  Ako sa teda ukazuje prvá pätica z vlaňajšej Tour:  1. Chris Froome, 2. Nairo Quintana, 3. Alejandro Valverde, 4. Vincenzo Nibali a 5. Alberto Contador? Letour.sk hodnotí prvú časť sezóny adeptov na žltý dres 103. ročníka Tour de France. Začíname vlaňajším suverénom Chrisom FROOMOM.

 

CHRIS FROOME (Veľká Británia, Team Sky)

Sezóna 2016 obhajcu vlaňajšieho triumfu na Tour de France a dvojnásobného víťaza „Starej dámy“ zatiaľ pôsobí dosť rozpačito. Síce ju začal víťazstvom na menšom etapáku Herald Sun Tour, ale konkurencia bola v Austrálii pri všetkej úcte skôr „tréningová“. Nasledovala priama konfrontácia „veľkej trojky“ na Okolo Katalánska, kde však zaostal za prvým Quintanom a druhým Contadorom a v konečnom účtovaní obsadil ôsme miesto.

Štarty v úvodnej časti sezóny si Chris dávkoval skutočne „diétne“. Po Katalánsku si dal mesačnú pauzu a odskočil si na klasiku Liége-Bastogne-Liége, kde však neoslnil a skončil hlboko v poli porazených na 112. mieste. S veľkým očakávaním cyklistický svet sledoval jeho štart vo Švajčiarsku – na Okolo Romandie, kde mal ďalšiu príležitosť otestovať svoju formu v mikrosúboji s Nairom Quintanom. Výsledok? Celkové 38. miesto a priepastná strata vyše 21 minút na víťazného Quintanu… Vo výsledkovej mizérii však predsa len zasvietil jeden silný moment. V najťažšej kráľovskej horskej etape na Tour de Romandie ušiel všetkým, s prehľadom vyhral a akoby svojím konkurentom odkázal: Pokoj, som silný, mám všetko pod kontrolou! Aj preto sa nám nechce veriť, že Froome zápasí so slabšou formou – skôr len netlačí na pílu a všetko v pokoji a bez tlaku časuje na júl. „Máme naozaj silný tím, takže nemám žiadne obavy o Tour de France,“ vyhlasil 31-ročný Froome po Romandii. A vie, o čom hovorí, veľkou oporou sa mu opäť črtá najmä Geraint Thomas (prekvapujúci víťaz Paris-Nice či Okolo Algarve).

Ostáva však faktom, že vlani o takomto čase mal Froome už na svojom kontakte lepšie výsledky – víťazstvo na Okolo Andalúzie (pred Contadorom) či tretie miesto na Okolo Romandie (pred Quintanom či Nibalim).

Hodnotenie úvodu sezóny podľa letour.sk: **

(maximálny počet hviezdičiek je 5)

 

Tags:

Comments are closed.