Králi Starej dámy 2016: Froome, Sagan, Cavendish, Majka a Sky

Vrchol cyklistickej sezóny je za nami, 103. ročník Tour de France ponúkol ďalšie strhujúce predstavenie. Korunoval staronových kráľov, zrodil nové hviezdy, priniesol aj množstvo prekvapení. LETOUR.SK hodnotí Tour de France 2016. Dnes si predstavíme hlavné postavy tohtoročnej „Starej dámy“ a ich pozoruhodné výkony.

Chris Froome, suverénny víťaz Tour de France 2016. Zdroj: © Team Sky, www. teamsky.com

Chris Froome, suverénny víťaz Tour de France 2016. Zdroj: © Team Sky, www. teamsky.com

 

Chris FROOME – Líder tímu Sky zavŕšil víťazný hetrik celkových triumfov na Tour de France! V súboji o žltý dres nepripustil žiadnu drámu, konkurentom unikal sekundu po sekunde až z toho nakoniec bol viac ako 4-minutový triumf. Ukázal takmer všetko. V kopcoch si 31-ročný Brit všetko postrážil, kraľoval v časovkách a dokonca unikol v rovinatej etape a špurtoval s Petrom Saganom o víťazstvo. Nezbrzdili ho ani pády a technické problémy. Chris zavrel na TdF 2016 všetkým neprajníkom, ktorí ho kritizujú za „nudnú cyklistiku“, ústa. Aj vďaka tomu sa mu podarilo ešte aj niečo navyše – získal si sympatie francúzskych fanúšikov, čo  v minulých rokoch nebola samozrejmosť. Chris Froome je na najlepšej ceste zaradiť sa medzi najväčšie legendy Tour  – 5-násobných víťazov Merckxa, Anquetila, Induraina a Hinaulta!

 

 

Tím SKY – Kľúč k Froomovmu hetriku. Dokonale vyladený a inteligentný stroj. Už len menoslov domestikov vzbudzoval obrovský rešpekt. Thomas, Landa, Henao, Poels, Nieve… V podstate každý jeden z nich by mal za iných okolností potenciál bojovať o TOP 10. Keď iní lídri sa už museli spoliehať len na vlastné sily, Froome ich mal stále po ruke (azda len s výnimkou stúpania na Mont Ventoux, kedy po havárii s motorkou prišiel o bicykel a musel časť trasy bežať…). „Tento dres patrí aj spolujazdcom a podpornému tímu. Bez ich oddanosti a obety by som tu nestál,“ zložil im v cieli TdF 2016 Froome poklonu.

 

 

Peter SAGAN – Piaty zelený dres, víťazstvo v bodovacej súťaže s rekordným počtom 470 bodov a s priepastným náskokom, tri etapové víťazstvá, tri etapy v žltom drese celkového lídra Tour de France, osemkrát umiestnenie do 3. miesta, množstvo únikov, aktívnej cyklistiky a tímovej práce v prospech kolegov a titul najbojovnejšieho cyklistu Tour de France 2016! Čo viac dodať? Nie len pre nás jednoznačne hlavná postava tohtoročnej Tour de France. „Naplnil som moje ciele a som s tým spokojný. Posledné tri týždne boli celkom náročné, som trochu unavený, ale sú to po tom všetkom jednoducho skvelé pocity,“ zhodnotil svetový šampión z tímu Tinkoff.

 

 

Mark CAVENDISH – Pred štartom TdF 2016 by na neho vsadil len málokto. Sekli sme sa aj my – v hodnotení kandidátov na zelený dres pred štartom TdF sme tvrdili, že to najlepšie má už zrejme za sebou. Mýlili sme sa. Mark vo Francúzsku doslova explodoval a najlepší špurtéri sveta ako Kittel, Greipel či Kristoff sa nestačili čudovať. Štyrmi víťaznými etapami zaokrúhlil svoju zbierku triumfov z Tour de France na 30 – a už len štyri mu chýbajú, aby dorovnal legendárneho Eddieho Merckxa. Ďalší krok k tejto méte by 31-ročný Brit z tímu Dimension Data možno urobil v kráľovskej záverečnej etape, do Paríža však nedorazil. Ešte pred náročnými Alpami z Tour odstúpil a odišiel sa pripravovať na olympiádu v Riu, kde chce medailu v dráhovom omniu. A čo vidí za tohtoročnými úspechmi? Trpezlivosť. „Fyzicky som na tom rovnako posledné roky. Bol som však viac trpezlivý ako vlani.“

 

 

Rafal MAJKA – Byť úspešný na dvoch „trojtýždňovkách“ Tour de France a Giro d ´Italia, ktoré delí len mesačná pauza, je mimoriadne náročné, pre mnohých až nemožné. Poľský vrchár z Tinkoffu medzi nich nepatrí. Po celkovom 5. mieste na Gire našiel v sebe veľkú rezervu na skvelé výkony vo francúzskych Pyrenéjach a Alpách. Na horských prémiách zbieral body ako na bežiacom páse (aj vďaka Petrovi Saganovi, ktorý ho v 17. etape dostal do dôležitého úniku) a získal svoj už druhý vrchársky bodkovaný dres z TdF v kariére. Všetkému chýbala azda len povestná čerešnička na torte – etapové víťazstvo. Aj vďaka Majkovi tak pre stajňu Tinkoff po frustrácii, spôsobenej odstúpením Alberta Contadora pre zranenie, napokon dopadla Tour nadmieru úspešne – zelený a  bodkovaný dres a Roman Kreuziger v TOP 10. „Ako tím sme tento rok predviedli naozaj veľkú Tour,“ povedal 26-ročný Rafal.

 

Comments are closed.