Majster sveta 2013 Rui Costa exkluzívne pre letour.sk! Tour de France môže cyklistovi úplne zmeniť kariéru, hovorí víťaz troch etáp

V roku 2013 šokoval celý cyklistický svet. Vo Florencii sa stal majstrom sveta v cestnej cyklistike, keď na náročnej trati v závere doslova vypálil rybník španielskym favoritom. Unikajúci Joaquim „Purito“ Rodriguéz neveril vlastným očiam, keď sa niekoľko stoviek metrov pred cieľom k nemu prirútil Portugalčan Rui Alberto Faria da COSTA a v záverečnom špurte ho porazil. Portugalsko prvý raz slávilo titul svetového šampióna. V kariére 29-ročného šampióna to nie je ani zďaleka jediný úspech. Na svojom konte má tri etapové víťazstvá na Tour de France (2011, 2013) a tri celkové tituly z etapových WorldTour pretekov Okolo Švajčiarska za sebou (2102, 2013, 2014), čo sa doteraz nepodarilo nikomu inému v histórii!

Jedna z hviezd svetovej cyklistiky Rui COSTA (Lampre – Merida) poskytol tesne pred štartom tohtoročnej Tour de France nášmu portálu LETOUR.SK exkluzívny rozhovor!

Rui Costa v dúhovom drese svetového šampióna, ktorý mu patril celú sezónu 2014. Zdroj: Wikipedia

Rui Costa v dúhovom drese svetového šampióna, ktorý mu patril celú sezónu 2014. Zdroj: Wikipedia

Už o pár hodín sa začína vrchol cyklistickej sezóny. Čo hovoríte na trať tohtoročnej Tour de France?

Môžem povedať, že to bude ťažké Tour de France – ako vždy. Ako zvyčajne, prvý týždeň bude dôležitý pre tých jazdcov, ktorí sa budú snažiť bodovať v celkovej klasifikácii: kolízie, zlé počasie a ťažké momenty by mohli skomplikovať ambície mnohých jazdcov. V programe Tour tento rok chýba tímová časovka – to je hlavná zmena oproti predchádzajúcim ročníkom.

Na Tour idete v pozícii očakávaného lídra tímu Lampre – Merida. Aké sú vaše hlavné ciele? S akým výsledkom budete spokojný?

Ak by som vyhral etapu, bol by som veľmi šťastný. To je to, o čo sa ja a môj tím budeme snažiť.

Súčasťou programu Tour de France 2016 sú aj dve ťažké individuálne časovky, ktoré môžu byť rozhodujúce v boji o celkové víťazstvo. Súhlasíte?

Nemyslím si. Časovka môže narobiť zmeny v celkovej klasifikácii, ale to, čo rozhodne o víťazovi, budú vysoké kopce. Uvidíme, ako to celé dopadne.

Jedna z horských etáp končí na vrchole legendárneho Mont Ventoux, práve tá môže byť kľúčom k žltému dresu. Ako vnímate vy toto náročné stúpanie?

Je to obrovské stúpanie. Ak tu niektorých cyklistov zastihne kríza, prinesie to mnoho zmien v časoch v rámci celkovej klasifikácie.

Na celkový triumf na 103. ročníku „Starej dámy“ si robí chuť viacero cyklistov. Koho vy považujete za najväčšieho favorita tohtoročnej Tour de France?

Myslím si, že favoritmi na celkové víťazstvo budú Quintana, Contador, Froome, Nibali, Valverde, Majka, Rodriguez, Bardet, Pinot, Porte… A mnoho ďalších. Ako obyčajne, „Grande Boucle“ bude kľúčovým zápolením sezóny pre jazdcov, ktorí majú ambície vyhrávať Grand Tour. Je to závod, ktorý môže cyklistovi úplne zmeniť jeho profesionálnu kariéru, takže je to v rámci sezóny veľký cieľ pre mnohých jazdcov.

 

Pozrite si skvelý finiš Ruia Costu na MS vo Florencii 2013, vďaka ktorému získal titul svetového šampióna:

Najväčšie úspechy Ruia Costu:

  • 3-násobný víťaz celkového poradia Okolo Švajčiarska (2012, 2013, 2014)
  • 1. mesto na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike (2013)
  • 3-násobný víťaz etáp Tour de France (2011, 2013)
  • 5-násobný víťaz etáp Okolo Švajčiarska (2010, 2012, 2013, 2014)
  • 1. miesto na klasike Veľká cena Montrealu (2011)

Comments are closed.