Najpamätnejšie slovenské dni na Tour de France! 10. miesto: Zelený dres pre Petra Sagana aj bez víťaznej etapy

Hoci je Slovensko malá krajina a výpočet Slovákov, ktorí sa v uplynulých rokoch a desaťročiach zúčastnili  na najslávnejších pretekov sveta, je poskromný, dokázalo predsa zanechať v histórii Tour de France významnú stopu. Až štyria naši cyklisti dokázali dokonca vystúpiť na etapové pódium pre troch najlepších.

História Slovenska na Tour de France sa začala písať v roku 1987, kedy sa na štart postavil prvý Slovák – Milan Jurčo. Odvtedy sme sa radovali z viacerých úspešných vystúpení našich cyklistov. LETOUR.SK zostavil rebríček desiatich najpamätnejších „slovenských dní“ na Tour de France. Začíname 10. miestom.

10. ZELENÝ DRES BEZ  VÍŤAZNEJ ETAPY

27. júl 2014. Dá sa získať zelený dres bez víťazstva? Dá. Treba mať však talent Petra SAGANA (Cannondale), ktorému sa v roku 2014 podarilo vyhrať bodovaciu súťaž bez toho, aby čo i len raz získal etapový vavrín. Bezpečne sa v ňom priviezol až do Paríža. Aj keď práve nevyhráva, vždy je v popredí, získava dôležité body, čo sa o súperoch povedať nedá. Organizátori Tour dali preto hlavy dokopy a vymysleli systém (ľudovo hneď nazvaný „anti-Sagan systém“), ktorý mal boj o zelený dres zdramatizovať. No márne… Hneď ďalší rok bol Sagan opäť suverénne „zelený“ a opäť k tomu nepotreboval víťaznú etapu.

Comments are closed.