Piaty zelený dres alebo koniec „one man show“? Hľadá sa súper pre Sagana  

 

Už štyri roky po sebe je súťaž o druhý najcennejší dres Tour de France exhibíciou jediného muža – Slováka Petra SAGANA (Tinkoff). Nezaberá žiadna taktika jeho súperov, neškodí mu ani to, že v pelotóne s ním nikto nechce spolupracovať, nepomohla ani zmena pravidiel (ľudovo nazvaná „AntiSagan-systém“), ktorá mala súboj o zelený dres zdramatizovať… Peter Sagana stojí pred ziskom piateho zeleného trička v rade. Forma, s akou jazdí tento rok, dáva ambíciám jeho súperov opäť len veľmi malú nádej. Sagan je v špurtoch, Sagan je v kopcoch, Sagan je v únikoch – Sagan je všade, kde sa rozdávajú body.

LETOUR.SK sa pokúsil v protipelotóne nájsť možného súpera pre Petra Sagana a zhodnotiť jeho reálne šance na prerušenie „Tourminátorovej“ série.

André GREIPEL (Lotto Soudal, Nemecko)

Nemecký 33-ročný rýchlik sa po zranení dostáva do formy. Svoju silu ukázal na Giro d´Italia, kde vyhral tri etapy, o dres víťaza bodovacej súťaže však nakoniec nebojoval, pred horskými etapami taliansku Grand Tour opustil. Na Tour de France zelený dres ešte nezískal (dvakrát 2., raz 3.), najmä vlani však dlho vzdoroval Petrovi Saganovi a dramatizoval tak zvyčajne jasnú záležitosť jedného muža. Toho označil za top favorita súboja o zelený dres aj tento rok. „Ale ja budem chcieť využiť každú šancu, aby som mu to urobil čo najnáročnejšie,“ povedal nedávno André v rozhovore pre náš portál letour.sk.

Prognóza letour.sk: Ani ďalší pokus o zelený dres mu nevyjde. Plný počet bodov v špurtových etapách bude totiž zbierať ťažšie, na Tour sa totiž vracia Marcel Kittel.

 

Michael MATTHEWS (Orica – BikeExchange, Austrália)

Austrálsky vicemajster sveta vie špurty, silný je aj v ťažkých terénoch. Podľa viacerých expertov je to práve on, kto by raz mohol prerušiť zelenú sériu Petra Sagana. „Možno jediný, komu sa to môže podariť, je Austrálčan Michael Matthews, ktorý má veľmi podobné schopnosti ako Peter,“ povedal pre náš portál letour.sk šesťnásobný účastník Tour de France Peter Velits. Matthews má za sebou vlaňajšiu premiéru na Tour de France – v bodovacej súťaži však skončil až na 73. mieste. Tento rok (tak ako vlani) vyhral „bodovačku“ na WorldTour etapáku Paris –Nice.

Prognóza letour.sk: Ani tento rok podľa nás nenaplní očakávania expertov. Určite bude silný v niektorých etapách, chýba mu však väčšia vyrovnanosť výkonov.

 

Maximiliano RICHEZE (Etixx – Ouick-Step, Argentína)

Meno, s ktorým ešte pred niekoľkými týždňami nikto nerátal! Na júnovom Okolo Švajčiarska nečakane vstúpil do boja o čierny dres bodovacej súťaže. To, že je výborný v rovinatých etapách, ukázal vo Švajčiarsku viackrát (1., 2., 4. miesto), prišla však 6. horská etapa a v nej šokujúco obsadil v spoločnosti vrchárov 2. miesto! Popri tom pozbieral dôležité body na rýchlostných prémiách a získal rozhodujúci náskok pred Petrom Saganom, ktorý v tom čase išiel Tour de Suisse už tréningovým tempom a šetril sily. Každopádne, Richeze vo svojich 33 rokoch dosiahol životný úspech a určite zamotal viacerým hlavy.

Prognóza letour.sk: Adeptovi na „čierneho koňa“ bodovacej súťaže sťažuje pozíciu fakt, že v Etixxe sa v špurtoch bude jazdiť na lídra Marcela Kittela. Švajčiarsko podľa nás bol jeho tohtoročný strop.

 

Marcel KITTEL (Etixx – Ouick-Step, Nemecko)

Po vlaňajšej sezóne, na ktorú by najradšej zabudol, sa opäť dostal do top formy a pokojne ho dnes môžeme vyhlásiť za najsilnejšieho špurtéra súčasnosti. Zároveň však treba dodať, že v kopcoch „doma“ nie je. Zmena bodovacieho systému, ku ktorej organizátori Tour pristúpili v roku 2015, mu vyhovuje – víťaz etáp dostáva viac bodov ako v minulosti, ďalší v poradí, naopak, menej. V rokoch 2013 a 2014 skončil ešte v drese tímu Giant v „bodovačke“ zhodne štvrtý, keď vždy získal po štyri etapové triumfy. Vlani Tour zo svojho programu vypustil – po chorobe sa nedokázal dostať do formy.

Prognóza letour.sk: Zelený dres si oblečie, nie však na dlho. Po prvých rovinatých etapách prídu kopce a hory a v tých Marcel Kittel bude skôr bojovať s časovým limitom ako o „zelené“ body.

 

Alexander KRISTOFF (Katusha, Nórsko)

Výbušný Nór zažil svoju najlepšiu Tour v roku 2014 – vyhral dve etapy a v špurtérskej súťaži skončil celkovo druhý. Na víťazného Sagan však strácal „parník“ – takmer 150 bodov… Vlani mu Tour de France po skvelej jari (triumf na monumente Okolo Flámska) nevyšla. Tento rok mu veľký výsledok zatiaľ chýba. Pozbieral dresy za víťazstvá v bodovacích súťažiach na Okolo Kataru a Tri dni De Panne – Koksijde, tie však majú od WorldTour úrovne ďaleko.

Prognóza letour.sk: Aj keď už viackrát ukázal svoju univerzálnosť, na trojtýždňovom etapáku to zatiaľ nestačilo. A podľa nás to stačiť nebude ani teraz. Tešíme sa však na jeho aktivitu v špurtérskych etapách.

 

 John DEGENKOLB (Giant – Alpecin, Nemecko)

Ďalší zo špurtérov, ktorí vedia „prežiť“ aj ťažšie kopcovité etapy. Tento rok prišiel kvôli zraneniu (v januári ho pri tréningu v Španielsku spolu s tímovými kolegami zrazila autom nesústredená vodička) o dôležitú časť sezóny, jarné klasiky, v ktorých sa mu minulý rok tak darilo (1. miesto na Milan – San Remo, 1. miesto na Paris – Roubaix). Po zranení sa pomaly dostáva do formy, je však otázne, či mu bude stačiť na viac, ako celkové 3. miesto v bodovacej súťaži Tour de France v roku 2014.

Prognóza letour.sk: Zelený dres pre Johna visí privysoko. Skôr ho vidíme – a vzhľadom na tohtoročné peripetie mu to aj doprajeme – v boji o triumf v niektorej z etáp.

 

Kto ďalší pripadá teoreticky do úvahy?

Edvald BOASSON HAGEN (Dimension Data, Nórsko)

Prognóza letour.sk: V roku 2011 vyhral dve etapy Tour, no napriek slušnej univerzálnosti obsadil až 6. priečku v bodovacej súťaži. Pri ďalších pokusoch o zelený dres sa nedostal vyššie, ako na 5. miesto. Ak chce rúbať vyššie, musí chytiť životnú formu.

 

Bryan COQUARD (Direct Energie, Francúzsko)

Prognóza letour.sk: Mladý 24-ročný Francúz už dvakrát na seba v „bodovačke“ Tour upozornil celkovým 3. a 5. miestom. Na vyššie priečky však musí ešte dozrieť a získať aj zázemie v silnejšom profi tíme.

 

Mark CAVENDISH (Dimension Data, Veľká Británia)

Prognóza letour.sk: Majiteľ zeleného dresu z roku 2011 už má podľa všetkého to najlepšie za sebou, pokojne však môže rozšíriť svoju unikátnu zbierku 26 etapových triumfov na Tour de France o ďalší. Francúzske hory sú ale pre neho privysoké, ďalší zelený dres tak zostáva iba snom.

 

Greg VAN AVERMAET (BMC, Belgicko)

Prognóza letour.sk: Vlani na Tour bral dve etapové víťazstvá – v tímovej časovke a v 13. etape, kde v klasikárskom dojazde získal skalp Petra Sagana. Predpokladáme, že skôr ako na útok na zelený dres sa Greg opäť bude sústrediť na reálnejšie ciele – triumf v niektorej z vytypovaných etáp.

 

Nacer BOUHANNI (Cofidis, Francúzsko)

Prognóza letour.sk: Skvelý šprintér zažíva veľmi dobrú sezónu: 4. na klasike Milan-San Remo, etapové víťazstvá na Paris – Nice, Criterium du Dauphiné, Okolo Katalánska, či Okolo Andalúzie. Na Tour však v konkurencii Kittela, Greipela, Kristoffa či Sagana bude najväčšie porcie bodov v špurtoch získavať len ťažko a v kopcoch, ktoré sú jeho slabšou disciplínou, to určite nedoženie. (Aktualizácia: Bouhanni nakoniec Tour 2016 nepôjde, médiá priniesli správu o zranení, ktoré si mal privodiť pri bitke s opitými hotelovými hosťami…)

 

ZÁVER LETOUR.SK: V profipelotóne momentálne nevidíme nikoho, kto by to dokázal s Petrom SAGANOM rovnocenne ťahať v boji o zelený dres celé tri týždne. Ak sa mu vyhnú zranenia a technické problémy, získa svoj piaty triumf v bodovacej súťaži v rade a osamostatní sa tak v historických tabuľkách na druhom mieste od Seana Kellyho (4 zelené dresy). V roku 2017 by tak stál pred ďalšou životnou métou – dotiahnuť sa na 6-násobného víťaza Erik Zabela. A neskôr ho definitívne zosadiť z trónu.

 

Comments are closed.