Prvý slovenský víťaz na Tour Ján Svorada pre letour.sk: Triumf v Paríži bol zážitok, poraziť vrchárov však pre mňa znamenalo viac

Jan svorada

Ján Svorada

Písal sa 9. júl 1994. Siedma etapa Tour de France. Do cieľa vo Futuroscope sa po takmer 260 kilometroch rúti pelotón, opäť sa rozhoduje v hromadnom špurte. Ani Džamolidin Abdužaparov, ani Olaf Ludwig. V cieli dvíha ruky nad hlavu niekto úplne iný – 25-ročný Ján SVORADA, prvý Slovák v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať na najslávnejších pretekoch sveta! 

Ďalšie dve víťazstvá pridal už s českým občianstvom v rokoch 1998 a 2001, kedy triumfoval v ikonickej záverečnej etape Tour de France na Champs-Élysées. Na konte má celkovo 11 víťazstiev na všetkých troch Grand Tour  a skalpy viacerých špurtérskych velikánov ako Zabel, O´Grady, Abdužaparov, Ludwig, McEwen či Cipollini. O minulosti, ale aj súčasnosti Tour de France sme sa zhovárali s cyklistickou legendou Jánom SVORADOM v rozhovore pre náš portál LETOUR.SK.

 

Počas vašej úspešnej kariéry ste vyhrali etapy na všetkých troch Grand Tour – 3-krát na Tour de France, 5-krát na Giro d´Italia a 3-krát na Vuelte. Je vôbec niečo, o čom ste počas profesionálnej kariéry snívali a nakoniec sa vám to nepodarilo?

Rád by som bol vyhral niektorú z tzv. klasík, ktoré boli v mojom fyzickom dosahu, ako napríklad Miláno-San Remo, prípadne Paris-Tours, ale zostalo len pri umiestneniach do 10. či 5. miesta. Vyhral som síce niekoľko jednorazových pretekov, ale ani jeden z nich nebol tak významného formátu.

Pre špurtéra nie je hádam nič viac, ako vyhrať finiš v záverečnej etape na Tour de France, v Paríži na Champs-Élysées. Len málokomu sa to pošťastí počas kariéry dosiahnuť, vám sa to v roku 2001 podarilo. Aké sú to pocity vyhrať kráľovskú špurtérsku etapu a stáť na najvyššom pódiu v Paríži?

Je to, samozrejme, veľmi silný zážitok, pretože žiadny iný pretek nemá po svojom skončení takú okúzľujúcu atmosféru a neviaže na seba toľko mediálnej pozornosti.  

Považujete práve tento triumf v Paríži za najväčšie víťazstvo vašej kariéry?

Triumf v Paríži je pravdepodobne mediálne najznámejší, ale osobne si považujem viac viacero iných. Ide o víťazstvá, ktoré sa odo mňa nečakali a porazil som iných favoritov zvučných mien. Ako príklad uvediem jednu z etáp Vuelty 1997 do Plasencie, keď som pri dojazde do stúpania porazil Maurizia Fondriesta a Laurent Jalaberta, ktorí boli pre tento typ dojazdu favorizovaní. Alebo celkové prvenstvo v etapových pretekoch Midi Libre 1994, ktoré sa jazdia v oblasti Pyrenejí, kde som porazil skvelých vrchárov Pavla Tonkova a Roberta Contiho.

V posledných rokoch sa do profipelotónu podarilo presadiť viacerým Slovákom a Čechom: Saganovci, Velitsovci, Baška, Kolář, Štybar, Kreuziger, König, Vakoč, Bárta… Čo na to hovoríte? Čím to je, že sa Slováci a Česi presadzujú vo väčšom počte ako v minulosti?

Je skvelé vidieť v profipelotóne viacero našich pretekárov a ešte lepšia je skutočnosť, že viacerí z nich patria medzi svetovú špičku. Fandenie pri televízore tak dostáva nový rozmer. Myslím si, že sme i v minulosti mali výborných pretekárov, ktorí mohli v profipelotóne preraziť, ale šancu dostali buď neskoro, alebo zvolili jednoduchšiu cestu. Za komunizmu sa k profesionálom legálne dostať nedalo a bolo to umožnené len Jirkovi Škodovi a Milanovi Jurčovi na sklonku ich kariéry, kedy bolo na výrazný posun výkonnosti už neskoro. Napriek tomu obaja dosiahli niekoľkých hodnotných výsledkov. Po uvoľnení režimu som dostal v správnej chvíli možnosť ja a dokázal som ju využiť. V tej dobe však domáca amatérska cyklistika prežívala boom a pretekári ako Lubor Tesař či František Trkal preferovali zostať v domácom prostredí s finančnou istotou pred rizikom prechodu k profesionálom. Na sklonku mojej kariéry nás už pretekalo medzi profesionálmi viac.

Peter Sagan tento rok bude útočiť na Tour de France už na piaty zelený dres v bodovacej súťaži. Ak ho získa, bude mu chýbať už len jeden, aby vyrovnal rekord šesťnásobného držiteľa zeleného dresu Erika Zabela. Podarí sa mu to podľa vás?

Som presvedčený, že je to len otázka času. Peter začal zbierať vavríny vo veľmi mladom veku a svojimi charakteristikami má pred súpermi jednoznačne navrch.

Vy ste s Nemcom Erikom Zabelom zvádzali často špurtérske súboje, porazili ste ho aj pri pamätnom víťazstve v Paríži v roku 2001. Aký je rozdiel medzi Zabelom a Saganom?

Erik Zabel bol v začiatku svojej kariéry jednoznačný špurtér, ktorý sa postupom pretransformoval na pretekára, ktorý dokázal prekonať i pomerne ťažké profily etáp, čo mu vynieslo práve rekord v počte vyhraných zelených dresov na Tour de France a v počte vyhraných Miláno-San Remo. Peter, i keď je veľmi rýchly, nikdy nebol typickým špurtérom, ale mal už od štartu vlohy pre silovú vytrvalosť, ku ktorej sa musel Erik postupne dopracovať. V tom spočíva Petrova výhoda.

Súboj o žltý dres celkového víťaza Tour de France bude tento rok, zdá sa, vyrovnaný. Adeptov na triumf je viacero: Froome, Contador, Quintana, Porte… Koho vy osobne považujete za najväčšieho favorita?

Nemám žiadneho jednoznačného kandidáta na prvenstvo, preteky sú dlhé a stať sa môže čokoľvek, ale pravdepodobne by sme mohli opäť vidieť súboj Frooma s Contadorom. Nech však pôjde o kohokoľvek, rád by som bol svedkom vyrovnaného súboja, než jasnej prevahy jedného pretekára. Ale to si praje asi väčšina fanúšikov cestnej cyklistiky.

Čomu sa venujete po skončení aktívnej cyklistickej kariéry?

Mám stále niekoľko aktivít v cyklistickom odvetví, s niekoľkými spoločníkmi prevádzkujeme tri cyklistické predajne v Brne, importujeme do Českej republiky a na Slovensko cyklistické tretry SiDi, pomáham pri organizovaní cyklistických Pretekov mieru U23 a Czech Cycling Tour, ale živí ma hlavne práca pre taliansku spoločnosť Lampre, ktorá sponzorovala a stále sponzoruje tím, v ktorom som dlhé roky pretekal. Ponúkam ich produkty a sprostredkovávam kontakt so zákazníkmi v Českej republike a na Slovensku.

 

 

Najväčšie úspechy Jána Svoradu:

 • 3 víťazné etapy na Tour de France  (1994, 1998, 2001)
 • 5 víťazných etáp na Giro d´Italia  (1994, 1995, 2000)
 • 6 víťazných etáp na Tirreno-Adriatico  (1995, 1996, 1998, 1999, 2000)
 • 3 víťazné etapy na Vuelta a Espana  (1997)
 • 3 víťazné etapy na Tour de Romandie  (1992, 1994, 2004)
 • 3 víťazné etapy na Volta Ciclista a Catalunya  (1997)
 • 3. miesto v bodovacej súťaži o zelený dres na Tour de France (1994)
 • 1. miesto v celkovom poradí na etapových pretekoch Midi Libre (1994)
 • 2. miesto v celkovom poradí na Midi Libre (1992)
 • 3 štarty na letných olympijských hrách
 • 1. miesto v celkovom poradí Pretekov mieru (1990)
 • 3 tituly majstra Českej republiky v cestnej cyklistike

Tags: , , ,

Comments are closed.