Šesťnásobný účastník Tour Peter Velits pre letour.sk: Siedmy štart? Noha je už v poriadku, musí však prísť aj forma

Peter Velits (copyrighted by Tim De Waele TDWsport)

Peter Velits (© Tim De Waele TDWsport)

Ako prvý Slovák siahal na celkové víťazstvo v jednej z trojice GrandTour – v roku 2010 skončil druhý na slávnej Vuelte a Espana. Dôležité sekundy vtedy získal v časovke, ktorú vyhral pred hviezdnymi Denisom Menšovom a Fabianom Cancellarom. Rešpekt v profipelotóne si vybudoval aj vďaka trom titulom svetového šampióna v tímovej časovke.

Šesťkrát stál na štarte najslávnejších pretekov sveta Tour de France. Prvý raz v roku 2008 a hneď tu aj zanechal výraznú stopu – v kráľovskej etape vydržal v úniku neuveriteľných takmer 200 km, v rámci ktorých vyhral najťažšiu horskú prémiu s 29-kilometrovým stúpaním na Col de la Croix de Fer (kategória HC, 5,2%). Favoriti ho dostihli až pred záverečným stúpaním na Alpe d´Huez.

Ako si spomína na súboje na Tour de France? Uvidíme ho opäť na štarte? Koho považuje za najväčšieho favorita Tour 2016? Dostane šancu pridať rekordný štvrtý titul majstra sveta? Aj na to odpovedal  31-ročný Peter VELITS (BMC Racing) v rozhovore pre náš portál LETOUR.SK.

 

Šesťkrát ste štartovali na Tour de France. Čo pre cyklistu znamená, keď sa dostane na štart týchto pretekov?

Odmalička to bol pre mňa obrovský sen – dostať sa na Tour de France a odjazdiť tieto preteky. Pamätám sa na moment, keď sa mi tento sen splnil. V roku 2008 som išiel na svoj prvý ročník Tour. Keď som sa postavil na štart, mal som veľké stresy, aj z toho, či vôbec dokážem celú Tour dokončiť. Na jednej strane to bol veľký stres, ale na druhej veľký zážitok, niečo neskutočné! To nadšenie bolo vždy veľké aj pri každej mojej ďalšej účasti na Tour de France. Veď sú to najslávnejšie preteky sveta.

 

Ktorý moment z vašich šiestich účastí na Tour de France považujete za najsilnejší?

Určite hneď prvý ročník, bola to moja premiéra, niečo špeciálne. A potom – kráľovská etapa s cieľom na Alpe d´Huez , v ktorej som bol dlho v úniku v skupine a potom aj sám. To boli veľmi pekné momenty, na ktoré človek nikdy nezabudne.

 

Pridáte tento rok na svoje konto ďalšiu účasť? Máte prisľúbené miesto v tíme pre Tour de France?

Ešte nie, žiadna istota nie je. Štartovka tímu sa uzatvára až neskôr. Existuje list, zoznam, na ktorom je niekoľko mien, s ktorými sa počíta a z ktorých sa bude nakoniec vyberať do tímu pre Tour. Na tomto liste som, ale uvidíme, ako to nakoniec bude, lebo sezóna mi zatiaľ nevychádza tak, ako by som chcel. Nie je úplne ideálna, takže sa môže stať aj to, že nakoniec na Tour de France nepôjdem. Teraz skôr rozmýšľam o tom, ako sa čo najlepšie pripraviť a dostať sa zasa do pohody.

 

Čo hovoríte na trať tohtoročnej Tour de France? Čo bude rozhodujúce pre celkový úspech? 

Je tam niekoľko faktorov, ktoré sa javia ako kľúčové, ako napríklad dve časovky, ktoré budú dôležité pre celkovú klasifikáciu. Rozhodujúci bude určite posledný týždeň Tour. Ako však vieme z tých posledných rokov, stratiť sa dá Tour prakticky každý deň, ale vyhrať sa dá len konštantným dobrým jazdením.

 

Okruh favoritov na žltý dres Tour de France 2016 je širší. Koho vy považujete za hlavného favorita a prečo?

Okruh favoritov je prakticky rovnaký, raz má lepšiu formu jeden, druhý raz niekto iný, niekto sa zraní, inému zasa sezóna až tak nevychádza. Ale top favoriti sú často tí istí – či už je to Chris Froome, Alberto Contador alebo Nairo Quintana. Niekto z tejto trojice môže vyhrať aj tento rok – a myslím si, že asi aj vyhrá.

 

Komu dávate najväčšie šance?

To závisí od mnohých okolností. Veď si len spomeňme v nedávnej minulosti – stačila jedna etapa, počas ktorej Contador spadol a bol koniec. Mohol mať možno najlepšiu formu, byť najväčší favorit, ale stačí jeden pád a človek je mimo hry. Všetko sa uvidí až v samotných pretekoch.

 

Lídrami vášho tímu BMC Racing sú Tejay Van Garderen a Richie Porte. Ako vidíte ich šance na tohtoročnej Tour de France? Môžu prehovoriť do súboja o celkový triumf?

Myslím si, že áno. Možno by bolo príliš odvážne tvrdiť, že majú na to, aby mohli vyhrať, ale určite majú na to byť v prvej päťke. Tejay to už dvakrát dokázal, Richie tú možnosť ešte nemal, keďže doteraz bol v tíme, kde jazdil s Froomom a tam mal iné úlohy. Ale má potenciál, ktorý ho predurčuje byť tiež adeptom na prvú päťku. Náš tím má určený cieľ, aby sa jeden z nich dostal v celkovom poradí na pódium. Ale ako som už povedal, Tour je tak nevyspytateľná, náročná a dlhá, že na tej ceste sa môže stať čokoľvek.

 

Zraky slovenských fanúšikov sa budú sústrediť najmä na súboj o zelený dres, Peter Sagan má šancu získať už piaty v rade. Vidíte v pelotóne vôbec cyklistu, ktorý by mu v tom mohol zabrániť?

Áno, súťaž o zelený dres je skutočne akoby na neho šitá, veľmi dobre mu pasuje. Peter je jeden z najlepšie vrchársky vybavených špurtérov. Tam, kde ostatní špurtéri v kopcoch už nevládzu, on tam stále ešte v pohode je, preto tie body zbiera oveľa ľahšia ako ostatní špurtéri. Jeho najväčšou výhodou je jeho univerzálnosť, vie veľmi dobre jazdiť v kopcoch a zároveň je veľmi rýchly. Ostatní to budú mať veľmi ťažké, aby ho porazili, alebo sa k nemu aspoň priblížili Možno jediný, komu sa to môže podariť, je Austrálčan Michael Matthews (Orica GreenEdge), ktorý má veľmi podobné schopnosti ako Peter. Ale Peter už má skúsenosti, doma niekoľko zelených dresov a vie, ako vyhrať ďalší – čo je tiež dosť veľká výhoda.

 

Minulý rok ste podstúpili operáciu nohy, po niekoľkotýždňovej liečbe ste sa vrátili späť k pretekaniu. Je už noha v poriadku? Ako je to s vašou aktuálnou formou? Už ste naznačili, že nie je úplne ideálna…

Noha je v poriadku, s ňou už nie sú žiadne problémy. Je naozaj cítiť, že tie nohy sa teraz „vyrovnali“ a nie je medzi nimi žiadny rozdiel, ktorý som cítil pred operáciou. Akurát problém je v tom, že forma akoby ešte neprišla… V tíme, s trénermi premýšľame, čo môže byť príčinou, či sme môj návrat neurýchlili až príliš intenzívne. Človek sa chce rýchlo vrátiť a možno som to pretrénoval. Alebo tam niečo chýba, ťažko povedať. Niečo zmeníme a uvidíme, aké to bude v ďalších pretekoch.

 

Aké hlavné ciele ste si stanovili pre tohtoročnú sezónu? Na ktorých pretekoch vidíte najväčšiu šancu uspieť?

Cieľom je, samozrejme, dostať sa opäť na Tour. Bolo by to super pripísať si ďalšiu účasť. Ale či sa to podarí, to neviem, nie som si v tejto chvíli úplne istý. Od toho sa, samozrejme, budú odvíjať ďalšie ciele – keď nepôjdem Tour, tak sa budem musieť zamerať na iné preteky, na ktorých by som mohol dosiahnuť dobrý výsledok.

 

Ste rekordérom v počte titulov majstra sveta v tímovej časovke, na svojom konte máte tri zlaté medaily. Dostanete tento rok od svojho tímu príležitosť získať štvrtý titul? 

V podstate aj tu platí to isté, čo v prípade Tour. Ak forma bude, myslím si, že tím by ma postavil, ale forma musí prísť. A teraz sa s tým trochu trápim. Samozrejme, ak by šampionát bol teraz, nešiel by som, lebo v BMC máme veľmi silných časovkárov a miesto by pre mňa nebolo. Musím prísť na to, prečo je to takto, ako to je, a potom tam šanca bude. Všetko je ešte otvorené, nič ešte nezavrhujem, ale musí sa veľa vecí ešte zmeniť.

 

Keby to aj nevyšlo teraz, môže to vyjsť budúci rok. Stále ste v dobrom cyklistickom veku.

Hej, verím, že tá príležitosť príde.

 

V BMC Racing vám končí zmluva. Je už rozhodnuté o vašej budúcnosti? Zostávate?

Tieto veci ešte uzavreté nie sú, s týmto sa naozaj ešte čaká. Tí, čo už majú nejakú istotu, tak to boli jazdci z jarných klasík, ktorí už majú svoj vrchol za sebou, alebo hlavní lídri, v tom je to, samozrejme, trochu iné. Všetko sa to utrasie v lete, alebo po lete, je to otvorené.

 

Ešte pred pár rokmi ste mali potenciál vyhrať Grand Tour, na Vuelte ste skončili celkovo druhý. Cítite, že môže prísť v budúcich rokoch ešte veľká forma a s ňou šanca dostať sa na pódium Grand Tour alebo World Tour pretekov?

Kto vie…? Je to dobrá otázka, aj ja si ju sám sebe neraz kladiem, či je to vôbec ešte reálne. Ťažko povedať. Teraz som po pár rokoch v tíme, kde človek – ako sa hovorí – robí na iných, pomáha lídrom. Ale, samozrejme, človek do toho tímu išiel s tým, že teraz ho takáto práca čaká. Nechcem sa teraz vyhovárať. Ale či sa forma vráti, či nohy na to budú mať ako v roku 2010, to ťažko povedať. Problém s nohou tiež prispel k tomu, že kariéra sa akoby uberala iným smerom, bol to určite zásah do mojej kariéry. Takže odpoveď na vašu otázku: bolo by to úžasné, ale či aj dosiahnuteľné, to netuším.

 

Najväčšie úspechy Petra Velitsa:

  • 6 účastí na Tour de France  (2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014)
  • Držiteľ červeného čísla pre najbojovnejšieho pretekára v 17. etape Tour de France 2008
  • 3. miesto v 3. etape Tour de France 2012
  • 2. miesto v celkovej klasifikácii Vuelta a Espana (2010, pôvodne 3., po diskvalifikácii Ezequiela Mosquera Migueza kvôli dopingu poskočil na 2. miesto)
  • 1.miesto v celkovej klasifikácii Tour of Oman (2012)
  • 3-násobný majster sveta v tímovej časovke (2012, 2013 v drese Omega Pharma Quick-Step, 2014 v drese BMC Racing)
  • Majster sveta do 23 rokov v cestnej cyklistike (2007)
  • 3 tituly majstra Slovenska v individuálnej časovke (2012, 2013, 2014)

Tags: , , ,

Comments are closed.