Vincenzo Nibali dva mesiace pred Tour: Triumf v Ománe a potom dlho nič. Prioritou Giro

Vincenzo Nibali na Tour de France 2015

Vincenzo Nibali na Tour de France 2015

Do začiatku Tour de France zostávajú necelé dva mesiace. Príprava je v plnom prúde, cyklisti majú za sebou prvú tretinu roka a niekoľko významných porovnávacích testov. Hoci do načasovania top formy je ešte stále dostatok priestoru, niektoré výsledky už napovedajú mnoho o sile favoritov.  Ako sa teda ukazuje prvá pätica z vlaňajšej Tour:  1. Chris Froome, 2. Nairo Quintana, 3. Alejandro Valverde, 4. Vincenzo Nibali a 5. Alberto Contador? Letour.sk hodnotí prvú časť sezóny adeptov na žltý dres 103. ročníka Tour de France. Dnes pokračujeme Vincenzom NIBALIM.

VINCENZO NIBALI (Taliansko, Astana)

Tak ako Chrisovi Froomovi, chýba veľký výsledok túto sezónu aj ďalšiemu víťazovi Tour de France – Vincenzovi Nibalimu (2014).

Rok 2016 začal v januári „rozcvičkovo“ v Argentíne, kde na Tour de San Luis bral celkové 14. miesto. O mesiac na to už prehovoril vážnejšie na ďalších etapových pretekoch – v Ázii na Okolo Ománu, ktoré vyhral a všetko sa zdalo v poriadku. Nasledovali však týždne, na ktoré by zrejme sám Vincenzo najradšej zabudol. V klasike Strade Bianche v domácom prostredí 15. miestom neoslnil, ale podstatne viac sa od neho očakávalo na prestížnom WorldTour etapáku Tirreno-Adriatico , ktorý už dvakrát dokázal vyhrať (2012 a 2013). Do jeho plánov a priebehu samotných pretekov však nečakane zasiahlo počasie. Kvôli snehu a zime organizátori zrušili kráľovskú horskú etapu, čo automaticky vylúčilo vrchárov z boja o konečný triumf.  Vzhľadom na tieto okolnosti je celkové šieste miesto nakoniec slušné, ale Nibali si ho určite do vitríny nevystaví. Náladu si nevylepšil ani na jarných klasických monumentoch Milan-San Remo a Liége-Bastogne-Liége, kde obsadil 33. resp. 51. miesto. Sklamaním skončilo aj jeho vystúpenie na etapovom Giro del Trentino, kde skončil až v tretej desiatke – na 21. mieste…

Už na začiatku roka 31-ročný Talian naznačil zmenu tohtoročných priorít – za hlavný cieľ si určil zopakovať  úspech z roku 2013, kedy ovládol Giro d´Italia. Až po talianskej misii bude zrejmé, ako to bude s jeho štartom na Tour de France.  Po náročnom trojtýždňovom Gire bude len veľmi ťažké nájsť dostatok síl na súboj s Froomom, Quintanom či Contadorom o žlté tričko Tour de France.  Ešte v januári naznačil, že vo Francúzsku by mohol skôr pomáhať uspieť tímovému kolegovi  a krajanovi Fabiovi Aruovi. „Je to jedna z možností. Uvidíme. Mohol by som robiť pre neho dôležitú robotu.

Každopádne, doterajšie Nibaliho výsledky vyvolávajú logické otázniky nad jeho skutočnou formou. Vincenzo je však skúsený borec, ktorého pár nezdarov v príprave len tak nerozhodí.  Má na svojom konte triumfy zo všetkých troch Grand Tour a môže sa tak v pokoji sústrediť na hlavné ciele sezóny. Ak napriek matnejšiemu úvodu sezóny vyhrá v máji Giro, len málokoho to prekvapí.

Hodnotenie sezóny podľa letour.sk:  **

(maximálny počet hviezdičiek je 5)

 

Tags: ,

Comments are closed.